Na terenie kraju, a także w Krakowie istnieją instytucje, które są bardzo pomocne w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Poniżej została podana krótka charakterystyka, a także dane teleadresowe do tych instytucji.

Powiatowe/Wojewódzkie Urzędy Pracy

 Urzędy pracy są powszechnie znanymi instytucjami, które kojarzone są przede wszystkim z osobami poszukującymi pracy. Skojarzenie to nie jest oczywiście mylne, ale oprócz rejestrowania bezrobotnych, wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy pomagają także osobom chcącym rozpocząć własną działalność gospodarczą. W instytucjach tych można otrzymać dokładne informacje dotyczące procedury zakładania firmy, form prawnych działalności oraz sposobów jej finansowania. Każdy urząd pracy udzieli szczegółowej informacji dotyczącej dotacji dla osób bezrobotnych zakładających własną działalność gospodarczą (więcej informacji na ten temat znajdziecie w dziale V - "Finansowanie działalności gospodarczej"). PUP-y i WUP-y poinformują także o instytucjach wspierających młodych przedsiębiorców, dysponują one bowiem pełną wiedzą na temat dostępnych na terenie województwa form pomocy.

Wojewódzki Urząd Pracy Kraków

Adres www: www.wup-krakow.pl

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon - Sekretariat: (12) 4229892

Telefon - Inne: (12) 4227110

Fax: (12) 4229785

Adres: Kraków 30-107, Plac na Stawach 1

 

Filia Powiatowego Urzędu Pracy w Słomnikach

Adres www: urzadpracy.info/uppk-filia-slomnikach/

ul. Kościuszki 64, 32-090 Słomniki

(12) 388 13 98
Bezpłatna Infolinia Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego 800 121 645

 

Centrum Business in Małopolska

 Centrum Business in Małopolska to wyjątkowa w skali Polski inicjatywa, której celem jest usprawnienie obsługi inwestora i eksportera oraz promocja gospodarcza regionu.

Centrum Business in Małopolska tworzą: instytucja rozwoju regionalnego – Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., samorząd regionalny – Województwo Małopolskie i jedna z najważniejszych instytucji wspierających bezpośrednie inwestycje zagraniczne – Krakowski Park Technologiczny Sp. z o.o.

Centrum Business in Małopolska

ul. Podole 60

30-394 Kraków

tel: +48 12 620 91 40

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Instytucje wspierające biznes

Prowadzenie działalności gospodarczej w coraz większym stopniu wiąże się z potrzebą korzystania z różnorodnych usług informacyjnych, doradczych, finansowych. Przedsiębiorcy napotykają także na liczne bariery wynikające ze skomplikowanych uregulowań prawnych, czy sformalizowanych struktur urzędów. Przełamaniu tych barier i poprawie współpracy z przedsiębiorcami oraz potencjalnymi inwestorami służą instytucje otoczenia biznesu.

Instytucje otoczenia biznesu to podmioty posiadające bazę materialną, techniczną, zasoby ludzkie i kompetencje niezbędne do świadczenia usług na rzecz sektora MSP. Do zadań instytucji otoczenia biznesu można zaliczyć: wspieranie przedsiębiorczości, ułatwianie rozpoczynania działalności gospodarczej, pomoc nowotworzonym przedsiębiorcom.

Priorytetowe przedsięwzięcia podejmowane przez IOB to podnoszenie jakości zasobów ludzkich w przedsiębiorstwach poprzez szkolenia i doradztwo, wsparcie powiązań kooperacyjnych przedsiębiorstw, tworzenie sieci współpracy (m.in. klastry) i animacji środowiska innowacyjnego przedsiębiorstw, a także zapewnienie zewnętrznych źródeł finansowania.

Źródło: Informator Instytucje Otoczenia Biznesu i Jednostki naukowo-badawcze w Małopolsce